9.9.11

Somali Resimleri (Galmudug Bölgesi)GALMUDUG ÖZERK BÖLGESİ GÖRSELLERİ

GAALGACYO : Hobyo Bölgesinde 1820 yıllarında kurulan Kenadit Krallığı sınırları içinde bir kenttir. Somali'nin en büyük kentlerinden biri olup halen Galmudug Özerk Bölgesinin başkentidir.
Nüfusu 545.000 dolaylarındadır ve bölgenin en ünlü ticaret merkezidir.

Gaalgacyo Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Kuzey Gaalgacyo Puntland, Güney Gaalgacyo ise Galmudug sınırları içerisinde yer almaktadır. Zaman zaman kentin tamamını ele geçirmek için ufakda olsa çatışmalar meydana gelmiş isede, iki ülke Şubat.2011 tarihinde bir antlaşmaya vararak,çatışmaya son vermişler ve şehrin gelişmesi için elbirliğiyle çalışmaya başlamışlardır. Güzel bir örnek vermek gerekirse Belediye Başkanı Galmudug vatandaşıdır ama Belediyenin denetimi de Puntland yönetimine aittir.

    Galgacyo'da caddeler, çatışmalardan sıra gelmemiş kenti yapılandırmaya.


                   Galgacyo'da lüks sayılır bir hotel.Classic Hotel


Yine lüks sayılabilecek Hotel Kanaal

*********************************************************************
HOBYO : Galmudug Özerk Bölgesinin Hint Okyanusu kıyısındaki bu kenti, 1820 yılında kurulmuş bulunan Kenadit Krallığının başkentidir. 1925 Yılında İtalyan orduları tarafından krallığa son verilmiş ve Somali Cumhuriyetinin bağımsızlık tarihine kadar İtalya ve Britanya egemenliğinde kalmıştır.
Hobyo bölgesinin geçim kaynağı hayvancılık ve balıkçılık olmasına rağmen, Sahilde bulunan Hobyo adeta bir korsanlar kenti haline gelmiştir.Gemi kaçırma eylemlerini yapan meşhur Somali korsanlarının yuvası bu kenttir ve milyon dolarlarla pazarlıklara girişilerek alınan fidyeler, kentin ana geçim kaynağını teşkil eder. Kentin merkez nüfusu 12.000 civarındadır.
                                   
    Meşhur Somali korsanlarının yuvası Hobyo sahilinden bir görünüş.


Hobyo kenti deyince akla Hint Okyasunu'da korsanlar diyarı gelir. Kentin hemen hemen tüm  erkekleri silahlı,geçim kaynakları ise korsanlık.

                       Hobyo sahilinde silahlı ve motorlu sandalları ile korsanlar.


                                Korsanlar her an saldırıya hazır durumda.


***************************************************

WİSİL : Hobyo'nun batısında iç kesimde olmasına rağmen denize yakın olan Wisil kasabası toplam 40.000 nüfusu ile, bölgenin en hızlı yapılanan ve ilerleme sağlayan bir kentidir. Geçim kaynağı hayvancılık ve tarım üzerinedir.Somali'deki genel susuzluk gözönüne alındığında, burada bu sorun hemen hemen ortadan kalkmış durumdadır,halk gökyüzünden yağmur beklemektense kendi suyunu yeraltından çıkarmaya çalışmakta ve bundada bayağı başarı elde etmektedir.Bu bakımdan tarım ve hayvancılık yönüyle diğer bölgelerden çok ileri durumdadır. Ayrıca kadın erkek arasındaki eşitlik yine diğer bölgelere nazaran çok daha ileri seviyededir. Halkın ekonomik seviye üstünlüğü ve mutluluğunun anahtarı, kadın erkek elele vererek çalışmasındandır diyebiliriz.

Wisil'de yöreye has binalar.

Çalışan insanın her zorluğu yeneceği bu yörede kanıtlanmıştır.
Wisilde yapılandırmada hızla ilerlemekte, halk kendilerine has binaları kadın erkek ayıretmeksizin elele vererek inşaetmektedirler. Resimde mutlu ve özgür bir kadın. Sanırım yıkılan sosyalist rejimin izleri burada hala silinmemiş. İslam Ülkeleri sosyalizm deyince ondan öcü görmüş gibi kaçarlar ve madalyonun diğer yüzünü bir türlü görmeyi istemezler, bu sebeblerle vede sorgulama yeteneğinden bilinçli olarak yoksun bırakılan müslüman halk ne yazıkki dünyanın en yoksul ve açlıkla başedemeyen ülkeler listesindeki yerini herzemen muhafaza etmektedir ve görünüş oki bu durum böyle devam edecektir.                                          Yapılanmaya bir örnek.
               
******************************************************************

HARARDHERE : Galmudug güneyinde , Şabap bölgesiyle uzunca bir sınırı bulunan bir sahil kentidir. Somali korsanları diye anılan illegal militanların adeta üssüdür.
Resimlerdende anlaşılacağı gibi Harardhere deyince akla gelen ilk olay çatışmalar, korsanlık ve gemi kaçırma eylemleridir. Kentin geçim kaynağı bu tür eylemlerle elde edilen gelirdir adeta.

          Harardhere'nin uydu görüntüsü. Tüm Somali'nin gerçeği burada da değişmiyor,sokaklarda, caddelerde           asvalt veya parke taş döşeme hemen hemen hiç yok gibi.

                                Uydudan başka bi köşe görüntüsü.


                                  Korsanlar sahilde.

    Dehşet saçan korsanlar teslim anında.

                                Korsanlarca kaçırılan dev tanker.


         Her an heryerde silahlı korsanlar.


Bölgede silahsız olanlar sadece küçük çocuk ve kadınlar.


Korsanlardan bir tim  reisi.


    Bölgede korsanlarla askerleri ayırtetmek okadar zorki.

********************************************************************

BANDERADLEY : Bölgenin, Şabap (İslami Mahkemeler Birliği) içlerine doğru uzanan ve Hint Okyanusu ile Şabap arasındaki toprağında bulunan kent, sınır üzerinde bulunmasından dolayı her an çatışmalara sahne olabilecek durumdadır.
Kent Gaalgacya'nın 70 km. güneyindedir, 50 bin nüfusu vardır ve ufak olmasına rağmen kendi havaalanı mevcuttur.

Aynı kader,herşey silahlanma için, sosyal yaşam ikinci planda.                   Somali'de az rastlanır bir manzara, hayat veren nehir ve yeşillik bir arada.


                  Tepeler kayalıkda olsa ilginç bir manzara.

Yine kıraç bir tepe ve kadınıyla erkeğiyle mutlu bir gezi.


    Galmudug Bölgesi Halkıda tüm Somali gibi Müslüman ama, kadınlar bizde varız diyebiliyorlar sebebide         gayet açık, yönetim İslam Şeriatı sistemini kabul etmemiş.    Yine kadınlı erkekli bi grup toplantıda.


ETİKETLER : SOMALİ  GALMUDUG  BÖLGESİ  KORSANLAR  KAÇIRILAN GEMİLER SİLAH  BOLLUĞU  HALK AÇ SOMALİ  KLASİĞİ
Share

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme