17.9.11

Somali Resimleri (İslami Mahkemeler Birliği Bölgesi)İSLAMİ MAHKEMELER BİRLİĞİ (Şabap) BÖLGESİ GÖRSELLERİ

MOGADİSHU : Resmi olarak Somali'nin başkentidir ve  2 milyonu bulan nüfusu ile en büyük şehridir. Mogadishu 10 ncu yüzyılda Hint Okyanusu kıyısında kurulmuş, o gün bu gün önemli bir liman olma özelliğini devam ettirmiştir.
Şehir hernekadar resmi başkent olarak görülsede, tamamen kendine has yönetimi bulunan İslami Mahkemeler Birliği Bölgesi (şabap) içinde yer almaktadır, hatta şehrin idari ünitelerinin bulunduğu merkezi semt hariç, hemen hemen tamamı Şabap kontrölü altındadır.
Şehir önemli finans ve ticaret merkezi durumundadır ve ülkenin özellikle pamuk ve tekstil üzerine kurulu fabrikaları, şirketler burada bulunmaktadır.

    Mogadishu'nun yukarıdan çekilmiş bir resmi.


                   Denizden bakış, sahilde eski tarihi yapılar.           Sömürge zamanlarında inşa edilmiş yapılar ve caddeler.

       
Kentin akşam üstü çekilen bir resmi, her zaman olduğu gibi yine silahlar gölgesinde.


                   Kenar semtlerinin birinde görkemli bir cami.


    Kentte eski yeni yapılar yeşillikler arasında güzel bir manzara, gönül isterdiki gerçek demokrasi ve özgürlük bu güzellikle birlikte olsun.Ne yazıkki El kaide tabanlı  islami şeriat uygulamaları buna engel.


Kent başkent ama, kenar mahalleler çatışmalardan harabe durumunda.


         Harabeye dönmüş mahalleler.


Tüm şabap bölgesinde olduğu gibi burdada öncelik din ve arkasından silah.Bu ikisi olduktan sonra halk aç kalmış, açlıktan çocuklar ölmüş yada kadınlar çocuklar Kenya sınırına dilenmeye gitmiş kimsenin umurunda değil. Yönetime ortak olan El kaide tabanlı aşiret liderleri, militan grupları genel başkanları gibi yöneticilerin tek amacı dünyaya meydan okumak, Kudüs'ü almak ve batıya gerekli dersi vermek. Hayal dünyasındamı desem oda değil, kime hizmet ediyorlar acaba dersiniz.

    Kentin bakımlı sayılabilecek caddelerinden birisi. Askerler, militanlar vede herzaman bulunduğu sosyal duruma şükürü eksik etmeyen sefil halk. Şükür, tevekkül, sorgulamasız bir yaşam tarzı, Peygamberimizin azılı düşmanı Muaviye ve diğer Emevi Sultanlarının islam dininin içine montajladıkları kaideler manzumesi, ne yazıkki kaideler hala geçerli ve devam edecekde.


Yıkıntılar içinden hurda toplayan aç inbanlar.


Herzaman olduğu gibi savaşın mağdurları yine kadınlar ve çocuklar.


Çöplükte birşeyler arayan anne ve çocuğu, bizdede rastlanır bir görsel.


                          Bir meydanda kadınlar topluluğu ama hep silahlar gölgesinde.

Bu günün Somali başkenti, bir meydan pazar olsa gerek. Resim herhangi bir Türkiye'miz ilinin yüz yıl öncesini hatırlatıyormu acaba dersiniz.

************************************************************************

KİSMAYO : Mogadishu'nun güneyinde ve 328 mil mesafede bulunan 183 bin nüfuslu bir sahil kentidir. Jubba nehrinin okyanusa birleştiği yere yakındır. Kent 2007 tarihinde başlayan çatışmalardan önce gerek hayvancılık gerek tahıl üretimi ve gerekse fabrikaları ile bir ticaret merkezi durumunda iken ne yazıkki çatışmalarda alt yapının tamamen yokolması, fabrikaların hasar görmesi neticesi bu özelliğini kaybetmiştir.
Kentte yıpranmış durumda da  havaalanı ve 1964 yılında ABD. tarafından inşa edilen korunaklı bir liman mevcuttur.
         
Kentin girişi, ihtişam gösterisi için kemerler yapılmış ama caddeler hala çamur içinde.


    ABD ağırlıklı BM. askerleri düzeni sağlamaya çalışıyor ama sonuç neyazıkki sıfır.    BM. Askerleri devriye esnasında.


Yöreye has bir manzara, polisiyle, siviliyle keçileriyle ve çocuklarıyla ilginç görsel.


             Bir pazar yeri, düzeni sağlamak için ordu yok, sadece islami militanlar devrede.


Yine pazar yeri, peçeli insanın cinsiyetini saptamak çok kolay olmasa gerek.


**********************************************************************

BELEDWEYNE :  Mogadishu'nun 206 Mil kuzeyinde ve iç kesimde bulunur ve Somali'nin 4 ncü büyük kentidir. Yöreye ve kente hayat veren Shebelle Nehri kent  ortasından geçer ve kenti doğu-batı diye iki bölgeye ayırır. Ekonomisi hayvancılık ve tarıma dayalıdır. Ayrıca kentin geçmişine bakılacak olursa, yeni Somali politikacıların yetiştiği bir merkez özelliğini taşır.Federal Somali yönetiminde bulunan kent, El Kaide örgütünün bombalı terör eylemleri ve devamında meydana gelen çatışmalar sonucunda 2009 yılından itibaren Şabap yönetimine geçmiştir.    Köylü kadınlar ürünlerini pazarlamada. Ülke durumuna göre bir orta sınıf sayılır bu insanlar,alt sınıflardakiler zaten sefil ve açlıktan ölüyorlar. İslam şeriatı kurallarına göre yönetilen bu ülkedeki islami alimlerin kitabımızı nasıl yorumladıklarını ve bunu halka benimsettiklerini öğrenmekte yarar var sanırım.
Batıya kızmamak gerek, İslam dinini kötülemek ve bunun propagandasını yapmak için ülkede okadar çok doneler varki bunlarıda kullanırlar tabiatıyla.

    Görkem ifadesi kemeriyle bir cadde ve insanlar. Yüz değil belki üçyüz yıl öncesi dahi Anadolu'muzda görülemiyecek bir manzara bu. Nedir bu kadar geri kalmanın nedenleri, sadece doğa olamaz.

                                Aynı caddenin başka bir açıdan görünüşü.

Ana karayolu ve bir köprü.

     Yine bir anakarayolu ve doğa.


************************************************************************

HARADERE : Mogadishu'nun kuzeyinde bulunan bu sahil kenti, Şabap Yönetimininde bilerek göz yumduğu gemi kaçırmada ismi geçen Somali korsanlarının merkez üssüdür. Kentin ana geçim kaynağı tamamen kaçırılan gemilerden alınan yüklüce fidyelerdir.
   
         Haradere sahilinin uydu görüntüsü.


                               Yine korsanlar.


                               Fidye için kaçırılmış bir yük gemisi.


    Yine başka bir gemi.

**************************************************************************

MAREEG : 16 ncı Yüzyılda Somali göçmenlerince karakol görevi yapılmak üzere kurulmuş küçük bir kenttir. Geçim kaynağı hayvancılık ve balıkçılık üzerinedir.


Bu silahlara para bulunuyorda, halkın sorunları için neden bulunmaz?

ETİKETLER  :  ŞABAP BÖLGESİ  EL-KAİDE  SOMALİ  AÇLIK  KAÇIRILAN GEMİLER  HALK AÇ   SİLAH BOL
Share

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme