1.9.11

Somali Resimleri (Somaliland Cumhuriyeti)SOMALİLAND CUMHURİYETİ GÖRSELLERİ

HARGEİSA (Hargaysa) : Somaliland Cumhuriyeti'nin batısında bulunan kent, Bölgenin önemli ticaret merkezi ve başkentidir. Somali genelinde ise nüfus bakımından Mogadişu'dan sonra üykenin en büyük ikinci kentidir.

         Hargeisa kentinin genel görünümü.


   Kent Merkez Camisi.


   Kent dışında bir doğa manzarası.


   Kent'in en büyük hastanesi nden bir görünüm.


         Kent'in ana meydanlarından birinin görünümü.


    Kent'te bir Restorant.


    Kent dışında bir sığır çifliği.


                      Hargeise Üniversite Kampüsü.

                   Kente sebze pazarı.


    Somaliland'da Develer ulaşımda hala görevde.


    Kent dışında savaş sonrası geri dönen göçmenlerin geçici korunakları.

*************************************************************************
BERBERA (Barbara) : Aden Körfezi çıkışında sahilde kurulu 200 bin nüfuslu bin liman kentidir. Stratejik sebeblerle  Hargeisa'nın başkent oluşuna kadar, Somaliland'ın başkentiydi. Halen Somali'nin en büyük ticaret merkezlerinden biri durumundadır.

    Kadınlar bağımsızlık yıldönümünde.

   
    Bir aile ve evleri. Somali'nin başka bir bölgesi Şeriatla yönetilen Şabap da böyle giyinmek önce kırbaç, sonra hapis tekrarındada ölüm getirir. Demokrasi İslam demektir diyen bazı aydın! yazarlarımıza ithaf olunur.
Demokrasi demek islam demek ama islamın dediklerini yapmak şartıyla.Yeni bir demokrasi özgürlük tarifi.


    Kentte bir pazar meydanı.


    Kentte bir meydan,ulaşımda develer vede otomobil.

 
    Limanın bir başka açıdan görüntüsü.

    Limana yaklaşan büyük yük gemilerinden birisi.


    Balıkçı Tekneleri. Gemileri değil balık avlıyorlar.İslam bölgesi Şabap da ise balıkçılar balık yerine ne yazıkki gemi avına çıkmışlar.

********************************************************************

BURAO (Burco) : Somaliland bölgesinin iç kesiminde bulunan ve azda olsa dış yardımlarla yapılanmasını sürdüren şehir son zamanlarda oluşan göçlerle ekonomisi canlanmış, gelişme yönünden ileri adımlar atmaya başlamıştır.


    Kentte bir alan.


    Kentin görünüşü ve kapalı pazar alanı.

    Yeni bir yapı ama alt yapı ile iletişim-elektrik hatlarının tezatlığı ortada.Geri kalmışlık bu olsa gerek.

    Camiler heryerde görkemli ve yapıda hiçbir şey esirgenmemiş. Birey olma niteliğinden yoksun ve bilinçsiz yada bilerek bilinçsiz durumda bırakılmış  halkı idare etmenin en güzel yolu, din korkusu ve mükafatıdır. Dünyada genellikle sistem aynıdır. İnsana  insan olma özelliklerini, birey olduğunu, sorgulama yeteneğini öğretmeden önce dini kuralları korkuyu ve mükafatı öğreteceksinki, onları kolay yönetesin ve istediğin yöne çekebilesin.Bu sistem İslamda ilk defa Emevi Sultanlarınca kullanılmış ve yüzyıllarca devam edegelmiştir.


    Kentde bir cadde


    Binalar lüks ve batı tarzında ama altyapı ve halk yine aynı.


    Aynı örnekler.Özet olarak insandan önce yapılara öncelik.

********************************************************************
LAS ANOD (Laascaanood): 

Somaliland'ın en büyük kentlerinden biridir.1991 Yılında bağımsızlığını ilan eden Somaliland sınırları içinde kalan şehir, 2000-2001 iç savaş sonrası kabilelerinde desteklemesi sonucu 2007 yılına kadar Puntland yönetiminde kalmış isede, bu yıldan sonra Somaliland sınırları içine dahil edilmiştir.
Bu iç savaş tan dolayı gelişimi gecikmiş olsada, 2007 tarihinden sonra yatırımlara başlanmış ve gelişmede önemli adımlar atılmıştır. Şehrin bulunduğu doğa pek öyle zengin bitki örtüsüne sahip değildir, genelde düz yada kayalık ağaçsız kıraç tepelerdir ilk göze çarpan. Bu bakımdan tabiat elverişliliği yönüyle şanssız bir kent durumundadır.
Şehir ve dolaylarındaki sosyal yaşam diğer şehirlere pek benzemez, bu yörelerdeki sosyal yaşam İslami Mahkemeler Birligi bölgesi gibi katı islam kaideleri üzerine kuruludur. Anılan bölgeyle sınır komşusu olması etkendir bu yaşam tarzına.

    Kent adeta bir gecekondu mahallesi ama halk yinede kader bildiği bu duruma razı çünki ona nesiller boyu şükretme öğretilmiş ve neden böyleyiz sorgulaması yasaklanmıştır. Tabiat anada birşeyler sunmayınca sonuç bunlardan başka ne olabilirki.


    Yine aynı örnek.


    Kentin merkez camisi,sistem saat gibi işler,değişmez.

    Kentin en gelişmiş caddesi.


    Eldeki bikaç kuruş yardımlarda binalara,insana yatırım yok, zaten onlarda istemezlerki,kaderleri buymuş.


    Sosyalizm zamanında kalma bir uçak anıtı. Resimlere dikkat edilirse özgürlük ogünmü bu günmü diyor insan.Öyleya ABD. özgürlük getirmek için yoketmedimi sosyalizmi.


    Aynı örnek aç kal ama silahsız asla.Sanmayınki olay sadece oralarda,dünyanın heryerinde çark işliyor.İşte ülkemiz ,terör bitmez bitirilmez,tetörist azda olsa silah alır, parası yoksa hibe edilir ama karşısındaki orduya milyar dolarlık helikopter ve teknolojik silahlar uçaklar satılır. İşte kuzey Afrika ve Arabistan yarımadası.Adı baharmış, nedense hep islam ülkelerine bahar getiriliyor, uyutulması kolaymı acaba dersiniz.Yak yık yerle bir et sonrada aynısını sat yap.Ne güzel gelsin milyar dolarlar. Bir uyumayan Güzelim ülkemiz vardı, Atatürk'ün doktrinleri sayesinde uyutamadıkları Laik Türkiye Cumhuriyeti. Şimdilerde onuda başardılar,nede olsa hafifmi desek,yumuşakmı desek islam ülkesi durumuna girmiş sayırız maşallah, güzel uykular.


    Lüks araba konvoyu yöneticilerdir kesin, aç perişan halk iç çekerek izler ama yinede alkışlar. İnsanın aklına gelmiyorda değil, acaba diyorum o meşhur uyku ilacı müslüman halkın DNA sınamı zerkedildi. Kimse derin gaflet uykusundan uyanamıyor.Hoş uyanmak isteyende yok, uyandırmak isteyende zaten.


    Toplantımı var yada bir gösterimi izleniyor bilinmiyor ama bilinen tek şey, mercekle arasan içlerinde bir tane olsun kadın vatandaş yok.Gerçi onları vatandaş yerine koyanda yok bu biliniyor ama, onları mağaramsı evlere yada beton yığınlarının içine hapseden baskı nerden niçin geliyor? Pardon yanlış kullandık, sorgulamanın tamamen yasaklandığı sistemlerde niçin-neden kelimesi kullanılmazki.


    Yine bir grup insan, ama haklarını yememek gerek, bakın bir kadın var, gözlerim yanılmıyorsa.Ama okadar dikkatli bakmak gerekiyorki erkekmi kadınmı ayırt etmek çok zor çünki. Kadın olduğu zinhar belli olmasın, vücudunu başını ağzını burnunu okadar güzel kapatınki, onun kadın olduğunu görüp anlayan vede aklı ondan başka hiçbirşeye ermeyen melek ruhlu müslüman erkeklerimiz günaha girer mazallah.

    Adam çok mutlu, servetide bayağı var demekki yüklemiş arabasına, az ama olsun idare ediyor zavallı iki hatunla, ilerde dörtler inşallah daha yaşıda genç. Öyleya bu yörelerde iç savaş hiç bitmez, kadınlar dul kalmış bakıma muhtaç, helaldir dört tanesi.Herşey iyi hoşda, bu adamın hiçmi kız çocuğu yok, olmazmı kesin vardırda kim uğraşacak onun iaşesiyle, namusuyla vs.vs. yaşları onikiyi geçmiştir zaten vermiştir kocaya,beş on kuruşta almıştır nevar bunda şaşacak. Arada şeytanda dürtüyor insanı, diyorki acaba savaşa kadınlar gitseydi ve erkekler dul kalsaydı, onlarda dörtliyceklermiydi kocaları?


    Sefaletin böyleside artık insanlığın yüzkarası. Bir tarafta silah asker son model araçlar içinde yöneticiler, özgürüz ya, devletimiz varya. Geride kalanlar kimin umrunda, kalanlarında umurunda değilki zaten.Şükür allaha beterinde beteri vardır!!!

    SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ ŞU AN. TÜM DÜNYAYA İNSAN GİBİ İNSAN ÖRNEĞİ.
Yorum mu istiyorsunuz, YORUM YOK.
Böyle bir insan üzerine beş on satırla, beş on sayfayla yorum yapılamaz. Yapılır vede yapın derseniz işte ozamanda site çöker.
Söyliyeceğim tek şey : Ey tüm dünya insanları, dinlisi, ateisti, sosyalisti, kapitalisti. Alın bu resmi dergilerinizin gazetelerinizin baş sayfasına koyun, görsel medyada aralıklarla yayınlayın, yayınlayınki tüm insanlık bu insan gibi insanı görsün, empati yapsın.
Birey olarak sizlerde resmi masanızın bir köşesine koyun ve arada izleyerek empati yapın.

    Kentte kadınlar pazarı dersek doğru olur, öyle bir pazar.


    Denklanşöre basan fotoğraf sanatçısı açıklama gereği duymamış, gerekte yok aslında. İslam şeriatı ile yönetilen bir ülkede bu tür resimler adeta sesli olarak ifade eder kendisini. Yalnız bir eksiklik var resimde, varsın olsun ilerde bu mutlu tabloya katılacak bir kadının gelmesi okadarda zor değil.

***********************************************************************
BORAMA (Boorama, Borame) :

Sameliland bölgesinin batısında, Cibuli ve Eyitopya sınırındadır. Batı dünyasından yardımlara ilk kucak açan şehirdir ve nüfusu 300 bin civarındadır.
Aldığı yardımlarla şehir gelişmiş durumdadır ve örnek teşkil eder. Gelişmişliğe esas neden ise diğer Somali topraklarından uzakta olması bu nedenle iç savaşa bulaşmamasıdır.
İki Üniversitesi onlarca ilköğretim okulları ile batı dünyasının orta düzeydeki bir kent özelliğine hemen hemen kavuşmuştur. Kentin kurulduğu alan yeşil dağlar tepeler ovalarla kaplıdır.
Bunların yanında turizm ihtiyacını karşılayacak 4 büyük hotele sahiptir.

     
                   Tabiat okadar cömert davranmışkı, birazda diğer bölgelere cömert olsaydı diyor insan.

                   Kentten bi görünüm.


                          Kentte bir meydan, Sadık develer ülkenin heryerinde yine hizmette.


    ABD. Finansıyla kurulu bir üniversite kompleksinin ana binası. Batıya ve gelen tüm yardımlara açık olduğunun bir göstergesi. Tabiat cömert, yardımlar geliyor, halk mutlu.Önemli olan halkın mutluluğu değilmi. Şövenist ve katı dinci duygularla kapısını dış ülkelere kapatan diğer Somali Bölgelerine ders olması gerekecek bir uygulama. Kenya sınırına gelen yüzbinlerce biçare kadın ve çocukların nereden gittiği belli olmuyormu bu fotoğraları görünce.

                   Kentte lüks hotellerden bir tanesi. Beş yıldızlı vede devasa bir yapı olmasına zaten gerek yok, önemli olan temizliği ve kente uyumu.

    Aynı firmayla ilişkili bir hotel daha.

             Yeşil dağların ortasında yeşillikler içinde bir göl ve etrafında sıralı hoteller. Somali yaşamına göre bulunması zor bir cennet köşe.

             Yine yeşillikler içinde nostaljik bir yapıda hotel,batıda dahi zor rastlanır bir dinlenme tesisi.


             Daha modern tasarımla yapılmış güzel bir hotel.

                   Bir hayvan pazarı, köylüler hayvanlarını satma derdinde kadın erkek, hepsi mutlu.İslami yasaklarda biraz kalkmış durumda.Kadınların erkeklerden kaçma diye bi sorunları kalmamış,diğer bölgeler bunlardan ne zaman ders alır bilinmez tabi.Şıhları şeyhleri izin verirse tabi!!!


                   Bölge köylerinden bir kadın, bende insanım bende bireyim dercesine dini baskılara karşı adeta bakışları ile rest çekiyor sanki.
               
*********************************************************************

ERİGABO (Erigavo, Ceerigaabo) :

Aden Körfezine kıyısı bulunan Erigabo sorunlu bir şehir ve bölge, zira Puntland yönetimi bölgenin kendilerine ait olduğunu sık sık tekrar etmektedir.
Şehrin kurulu olduğu yer denize tahmini 2 km. yüksekliktedir ve denize yukardan bakmaktadır. Şehir ancak 2009 yılından itibaren yapılanmaya başlamıştır, bunun için pek gelişmişlik göze çarpmaz, bu güne kadar 2 hastane ve birkaç okul yapılabilmiştir. Şehrin nüfusu 180 bin civarındadır. Bulunduğu tepenin uç noktası 2650 m. yükseklikte olup tepeye çıkan bir yol ve tam tepede bir yerleşim yeri köy mevcuttur.
Şehrin ana sorunu karayoludur, 2000 m.irtifadadan aşağı yörelere yol yapımı zorluğu vardır ama yinede sömürge zamanında İtalya ve İngiltere tarafından yapılan yollar nisbeten şehri diğer yörelere bağlar.
Önemli gelir kaynağı hayvancılıktır.


    Dağın yamacındaki kent civarında kaktüs cinsi çiçekler ilginç.


                                2000 metrede kurulu kentin arka tarafı 2650 m.lik tepeye bakıyor.

    Dağın zirvesinden çekilmiş harika bir manzara.


         Dağın yamacından bir görünüş.


    Görkemli camisiyle kentin bir bölümünün görünüşü.


         Modern sayılabecek bir hotel.

    Kent merkezinde bir cadde ve alan, henüz asvalt yada kaldırım taşına kavuşamamış durumda.


    Yine bir cadde ve alan yine aynı durum.


                  Resmi bir kuruma ait olsa gerek, tek katlı hizmet veya üretim binaları.


                    Yine halktan bir grup insan kutlama toplantısında.

                   Aynı amaçla toplanan halk grubu.


    Bölgede bir güzellik yarışması.


                   Bir grup kadın orman içinde gezide.


                          Bir okul ve öğrenci kızlar.


                          Bir grup öğrenci laboratuar çalışmasında.

ETİKETLER : SOMALİLAND CUMHURİYET HARGEİSA  HARGEİSE ÜNİVERSİTESİ  ERİGABO 
BORAMA  LAS ANOD  BURAO  BERBERA

Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme