26.3.15

Terkedilmiş Hayalet Kentler


DÜNYADA ÇEŞİTLİ NEDENLERLE TERK EDİLEN ŞEHİRLER :

Balestrino-İTALYA :
Toskana Bölgesinde bulunan ve 1100 Yıllarında San Pietro Prensi Benedictine tarafından kurulan bu kasaba, orta çağ zamanında terkedilmiş ve yüzyıllarca tarihi çok katlı taş yapılarıyla ilgi çekiyor.Bir dağ yamacında ve güzel doğa içindeki kasaba, şu anda turistik bölge statüsünde.

                            Balestrino'dan bir sokak ve taş yapılar.

    Balestrino'nun denizden görünüşü.


    Balestrino evlerinden birinin salonu.


    Balestrino'da bir kilise ve çan kulesi.**************************************************

Oradour-FRANSA :
Nazi Almanya'sının utanç ve barbarlık gösetregesi.
2 nci Dünya Savaşı yıllarında, 10 Haziran 1944 günü bir Alman subayının rehin alınması ve teslim edilmemesi üzerine, işgal ordularına başkaldırdıkları gerekçesiyle bombardumanla yerle bir edilen, sonrasındada nazi askerlerinin bölgeye girerek geride sağ kalanlarında öldürülüp yok edildiği Fransız kasabası.

Aslında iki bölgeden oluşan Oradour kasabasından, Alman kuvvetlerine Oradour'un Sur-Vayres bölgesine saldırması emredilmiş iken, kuvvetler yanlışlıkla bu bölgeye yani Sur-Glane'ye saldırmışlar ve hiç günahları olmayan bu bölgenin halkını yoketmişlerdir.

Şarap üretimiyle anılan vede ekonomik düzeyi oldukça yüksek olan Oradour'da saldırı anında resimlerde görünen Otomobilin hikayesi ise ayrı bir üzüntü kaynağı.
Bölge o günden sonra aynı durumda ibret göstergesi olarak muhafaza edilmiştir. Kasabada saldırı esnasında bulunan 640  kadın erkek ve çocuk gözetilmeksizin yok edilmiştir. Bu olay Almanlar için bir kahramanlık! ve övünç! kaynağı olsa gerek.
  
    Oradour'da ölenler anısına yaptırılan anıt.


    Saldırı günü kasabaya hasta muayenesi için gelen ve bombardumanda ölen Dr. Desourteaux'un Peugeot  
    marka otomobili o gün park ettiği ve yandığı yerde aynen muhafaza edilmektedir.

    Otomobilin ve yıkıntıların bir başka açıdan görüntüsü.


    Yine yıkıntılar ve otomobilin görüntüsü.

Saldırıda Nazi askerlerince öldürülen kasaba halkının isimleri. Bu plaketlerden onlarcası asılıdır duvarlarda.Ölenlerin cinsiyet ve yaşlarına dikkat edilecek olursa 4 aylık çocuklardan 80 yaşlarına kadar erkek kadın.Nazi Almanya'sının cani askerleri ne yazıkki hiçbir insani duyguya önem vermeden vede hiçbir şey gözetmeksizin önlerine geleni yoketmişler.

    Yakılarak öldürülen 23 yaşlarındaki Roumuy ailesinden nişanlı bir çiftin yakıldığı yerdeki anısına anıtı.


    Henüz 12 yaşında iken katledilen Margverite Simon anısına yaptırılan anıt. Canavar Alman Tümen 
    Komutanı General Lammerding'in suçlanma kanıtlarından birtanesi.


    Kasabanın girişinde ve mezarlıklarda "Hatırlayın-Unutmayın" anlamına gelen bu tabelalardan çokça görmek mümkün.

    Yıkılan ve yakılan binalardada aynı unutmayın tabelası.


    Bina girişlerinde yine aynı tabela.

    Ayrıca kasabanın girişinde ve sokaklarında "Sissizlik" anlamını taşılan tabelaları görmekte mümkün.

    Sokaklarda da sessizlik tabelaları.


    Harabe haline gelmiş yapılarda da aynı sessizlik tabelaları.


***********************************************************

Hashima-JAPONYA :
Japonyada madenleri ile gözde olan bir ada.Madenlerin işletildiği zamanlarda işçi gruplarının yaşam alanı için yapılan devasa binalar ve yapılar, maden işletmecilğinin bitmesi sonucu öyle terk edilerek bırakılmıştır.Japon yönetimi bu günlerde yapıları restore ederek, adayı turizme açmaya çalışmaktadır.

****************************************************

Kolmanskop-AFRİKA


***********************************************************

Maraş-KIBRIS :
Tarihi zenginliği ve modern turizm yapılarıyla ünlü Maraş kenti, Rumlar la Türkler arasındaki anlaşmazlık sonucu boşaltılmış ve 1974 yılından sonra hayalet şehir hüviyetine bürünmüştür.Bu zaman içinde ne yazıkki tüm yapılar bakımsızlıktan yıpranmış ve kullanılmayacak duruma gelmiştir.**********************************************************

Gulag-RUSYA:
Sovyetler Birliğinin en büyük toplama kampı olan bu şehirde onlarca cezaevi bulunmaktaydı. Bu gün bunların hiçbiri kullanılmamakta ve şehir harabe halindedir.

******************************************************

Qabbin-MASSACHUSETTS-ABD:
Toplam dört kasabanın bir araya geldiği ve nehrin kenarında bulunan bu şehir büyük bir sel felaketine maruz kalmış, sonrasındada halkı şehri terketmiştir.
****************************************************

Centralia-PENNSYLVANİA-ABD:
Ünlü Pennsylvania eyaletinin merkezinde bulunan bu kasaba, işletilen maden ocaklarının sona ermesini müteakip terk edilmiş, bu gün hiç kimse yaşamamaktadır.*************************************************

Agdam-AZERBAYCAN :
Ermeni kuvvetlerinin saldırısına maruz kalan bu şehir,o günden sonra terkedilmiş ve siyasi nedenlerden ötürü bir daha yerleşime açılmamıştır. Bu gün virane bir durumdadır.

*******************************************************

Yashima-JAPONYA


****************************************************

Beichuan-ÇİN :
Şiddetli bir deprem neticesi taş taş üstünde kalmayan bu şehir, birdaha yerleşilmemek üzere tamamen terkedilmiş ve viurane durumda kalmıştır.****************************************************

Cairo-İllinois.ABD :
19 ncu Yüzyılda kurulmuş olan bu şehir,savaşlar nedeniyle nüfusu önce 15 bine, sonraları ise 2 bine düşmüş,bilahare ise tamamen terkedilmiştir.


****************************************************

Yüzer Şehir-AZERBAYCAN :
Petrol çıkarma ve depo işlemleri için su yüzeyinde kurulmuş yüzer şehir. Okulu Hastanesi mevcut olan bu şehir, büyük  bir geminin çarpması neticesinde birtakım tesisleri hasar görmüş ve sonundada tamamen terk edilmiştir.*****************************************************

Epecun-ARJANTİN :****************************************************

Castelnuovo-İTALYA :
HalkınınYavaş yavaş vede bilinmeyen nedenlerle terk ettiği bir İtalyan köyü. Şu anda girişi demir parmaklıklarla kapalı kimse yaşamıyor.***************************************************************

Craco-İTALYA :
1060 Yıllarında arazinin savunmaya uygun olması nedeniyle oldukça dik bir yamaca inşa edilmiş bir kent. Craco, İtalya'nın Basilicata bölgesindedir.

Halkının geçim kaynağı ise o zamanlar Baş Piskopos Amaldo'ya ait olan kent ve etrafındaki münbit arazide çalışarak kazandıkları tarım ve hayvancılık gelirleridir.

Orta Çağın sonlarına doğru 1891 yıllarında tahmini nüfusu 2000 nin üzerinde olan kent, zaman içinde kuraklık, susuzluk, deprem ve savaşlar nedeniyle nüfus azalmaya başlamış ve son olarak 1963 yılında geriye kalan çok az sayıda yerli halk da göç ederek, kent tamamen boşalmış ve hayaletler kenti sınıfında yerini almıştır.

   Etrafı yüksek duvarlarla çevrili kent zamanının en görkemli kentleri arasında bulunduğu şüphe götürmez
    durumda.
   Geçen uzun ve yıpratıcı şartların etkisiyle kent artık çürümeye terk edilmiş durumda.   ******************************************************

Bodie-California.ABD :
Batıl bir inanışla, hayalet varlığı halkın zihinlerine yerleşince,onlarda korkudan köyü terketmişler, sebebi bilinmesede köyde esrarengiz olayların yaşandığıda görülmüştür.****************************************************

Humberstone-ŞİLİ :
*****************************************************

Pyramiden-İSVEÇ :
1920 Yıllarında tamamen terkedilmiş bir kasaba.Sebebi bilinmeyen bu tahliyede halk kullandıkları mobilya gibi eşyaları dahi bırakmışlardır.****************************************************

Sevell-ŞİLİ :
And Dağları yamacında kurulmuş bir kasaba,halkı yavaş yavaş daha alt ve alçak bölgelere yerleşmiş,yapılar hala özelliklerini bozmadan ayakta durmaktadır.
****************************************************

Sardinya-İTALYA : İtalyanın kendine özgü yapılarıyla kendini gösteren bu dağ kasabasıda bilinmeyen nedenlerle terk edilmiş.************************************************************

San Zhi-TAYVAN : Tayvan'ın kuzeyindeki küçük turistik bir bögede turizm amaçlı ve yüksek gelirli kimseler için inşatına başlanmış bir yöredir.

Ancak inşaat bir türlü tamamlanamamıştır.Sebeb olarak gösterilen olay ise, inşaat döneminde sıkça meydana gelen ölümcül kazalardır.

Bu nedenle hiçbir firma inşaatı üstlenmemiş üstelik, inşaatta ölen işçilerin hayaletlerinin inşaat alanında dolaştığı şeklindeki dedikodular yüzünden bırakın yerleşmeyi, ziyaret için dahi olsa hiçkimse yöreye gelmeyi arzu etmemiştir.

Tüm bunlara rağmen inşaatın devamına karar verilmiş,ancak işçilerin isteksiz çalışmaları ve mali krizler dolayısıyla yapımına tamamen son verilmiş vede bu haliyle Hayalet Şehirler sınıfında yerini almıştır.

Bilindiği gibi Doğu Asya geleneklerine ve inanışlarına göre, hayaletlerin veya kayıp ruhların mekan olarak kullandıkları yapılara zarar vermenin yanlış olduğu ve sonucunda korkunç olayların ortaya çıkacağı söylenir.Bununda etkisiyle ne devlet nede firmalar bu turistik yöreden ellerini çekmişlerdir.

    Değişik bir stil yaratmış olan mimarların bu hayali ne yazıkki yok olmuş.  

    Güzel bir doğa ve yeşillikler içindeki bu villamsı yapıların kaderine terk edilmesi üzüyor insanı.

   Yüzme havuzlarıyla ve muhteşem görünüşleriyle kendini kabul ettirmesine rağmen, söylentilerin ve garip 
    inanışların etkisiyle tarihin derinliklerinde kaybolacak bir tatil köyü.

SAN ZHİ KENTİ DAHA GENİŞ BİLGİ İÇİN.. TIKLAYIN

****************************************************

Kowloon-HONG KONG :
Yüksek binalarıyla gelişmiş bir kasabayı andıran bu yerleşim bölgesi şu anda harabe durumda kimse yaşamıyor.


KOWLOON KENTİ DAHA GENİŞ BİLGİ İÇİN.. TIKLAYIN

******************************************************

Aleksandria-MISIR :
Takribi 1600 yıldır sular altında kalmış bir Mısır şehri olan Aleksandria yerleşim bölgesi 1994 yılında bulunmuştur.

-->

Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder